شماره: 3307
1402/08/21
نشان زاده در نشست خبری پتروفن اظهار کرد:

۹۰ درصد صنعت پتروشیمی، داخلی‌سازی شده است/جایزه نوآوری در ۱۰ حوزه تخصصی صنعت پتروشیمی اهدا می‌شود

به گزارش روابط عمومی پتروفن، حسن نشان‌زاده مقدم با بیان اینکه ما به‌اندازه کافی اسناد بالادستی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و قوی‌شدن اقتصاد و کاهش وابستگی صنعت نفت و پتروشیمی به خارج داریم، تأکید کرد: مسئله اینجاست که در عمل به این اسناد شاهد ضعف‌هایی هستیم و برخی از این اسناد اجرا نمی‌شود درحالی‌که در افق ۱۴۰۴، برنامه ششم، اقتصاد مقاومتی و... تأکیدات ویژه‌ای بر اقتصاد دانش‌بنیان شده است.
وی ادامه داد: اقتصاد یک کشور زمانی قوی است که تحت کنترل خودش است و وابستگی در آن حداقلی باشد، امروز در صنایع مختلف نیروهای متخصص، فراوان داریم؛ اما به سمت‌وسویی نرفتیم که روی پای خودمان بایستیم، هرجا مانند صنایع دفاعی اراده لازم وجود داشت این اتفاق مبارک افتاد و نتایج آن را دیدیم.
نشان‌زاده تصریح کرد: در صنعت پتروشیمی هم هرگاه شاهد هم‌افزایی امکانات و پتانسیل‌های کشور بودیم، در حوزه داخلی‌سازی معجزه رخ‌داده تا جایی که امروز ۹۰ درصد صنعت پتروشیمی، ایرانی شده است.

 

گلوگاه‌های تولید که ایرانی‌ها برطرف کردند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب‌وکار گروه در ادامه به راه‌اندازی دو طرح در هلدینگ خلیج‌فارس به ارزش سه و نیم میلیارد دلار در سال جاری اشاره کرد و گفت: عمده اصلی گلوگاه‌های این دو طرح، توسط شرکت‌های ایرانی و با طراحی و تولید و نصب تجهیزات و قطعات لازم برطرف شد آن هم در شرایطی که با محدودیت‌های مالی، زمانی و عدم دسترسی به سازنده‌های روز دنیا مواجه بودیم، اما خواستیم و این اتفاق مبارک افتاد و ان‌شاءالله در رویداد پتروفن امسال از این دستاوردها رونمایی خواهد شد.
نشان‌زاده تأکید کرد: بزرگ‌ترین برگ برنده هلدینگ خلیج‌فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین و ارزشمندترین شرکت بورسی کشور که در حوزه صادرات، تولید و ارزآوری بر بام ایستاده است، تکیه به شرکت‌های دانش‌بنیان و تأکید بر تأمین نیازهای خود از داخل است.
وی با اشاره به انعقاد ۱۳ همت تفاهم‌نامه در رویداد حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در سال گذشته، اظهار داشت: با برگزاری موفق پتروفن ۱۴۰۲ مطمئن باشید ارزش تفاهم‌نامه‌های ما در رویداد ساخت داخل که با رویکردی متفاوت برگزار خواهد شد افزایش قابل‌ملاحظه‌ای خواهد داشت.

 

برنامه راهبردی هلدینگ خلیج‌فارس به‌زودی ابلاغ می‌شود

نشان‌زاده همچنین از تدوین و ابلاغ برنامه پنج‌ساله و ده‌ساله راهبردی هلدینگ خلیج‌فارس در آینده نزدیک خبر داد و گفت: فارغ از تحریم، مشکلات اقتصادی و فاکتورهایی که اقتصاد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، باید چنان خودم را قوی کنیم که با سرآمدان دنیا رقابت کنیم و این مهم محقق نخواهد شد مگر با اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها؛ ما هرچه وابستگی خود را به خارج کم کنیم سرعت رشدمان افزایش پیدا می‌کند.

 

کاهش صادرات بخش عمده‌ای از محصولات جامد و پلیمری هلدینگ خلیج‌فارس به دلیل ایجاد بازار داخلی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب‌وکار گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در ادامه با اشاره به رویکرد ویژه این هلدینگ به رشد صنعت پایین‌دست، خبر داد: ما امسال بخش عمده‌ای از صادرات محصولات جامد و پلیمری خودمان را قطع کردیم، چون ظرفیت خالی پایین‌دست در داخل فعال شده و می‌توانیم محصولاتی باارزش افزوده بالاتر در کشور تولید کنیم.
وی ادامه داد: در پتروفن امسال که با حضور و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، وزارت نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، صندوق نوآوری و شکوفایی، پترو فرهنگ، تاپیکو و شستان در سطح ملی برگزار می‌شود، جایزه نوآوری در ۱۰ حوزه تخصصی اهدا خواهد شد.
حسن نشان زاده تأکید کرد: هلدینگ خلیج‌فارس اگر می‌خواهد قوی باشد باید تفکر ملی داشته باشد و بین تمام بازیگران و ظرفیت‌های صنعت پتروشیمی هم‌گرایی ایجاد کند.
وی با اشاره به تلاش‌های فراوان صورت گرفته برای داخلی‌سازی در صنعت پتروشیمی گفت: آن بخش از نیازهای صنعت پتروشیمی کشور که هنوز داخلی‌سازی نشده با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پیش‌بینی می‌شود در حوزه تجهیزات صنعت دوار، ابزاردقیق و کاتالیست تا پنج سال آینده با همت شرکت‌های دانش‌بنیان برطرف و داخلی‌سازی شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب‌وکار گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس همچنین از برگزاری دو پنل ویژه در رویداد پتروفن باهدف تسهیل حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت پتروشیمی خبر داد و خاطرنشان کرد: در یکی از این پنل‌ها از وزارت صمت، معاون علمی و فناوری و دستگاه‌های مسئول حضور خواهد داشت تا ابهامات حقوقی شرکت‌های دانش‌بنیان در خصوص اسناد بالادستی، قوانین و آئین‌نامه‌های اجرایی برطرف شود و در پنل دیگری، مجموعه هلدینگ خلیج‌فارس پاسخگوی سؤالات حقوقی شرکت‌های دانش‌بنیان در خصوص آیین‌نامه معاملات، قراردادها و آیین‌نامه‌ها مربوطه خواهد بود.

 

۲۳۰ نیاز هلدینگ خلیج‌فارس برای پتروفن  احصا شده

نشان‌زاده در ادامه از احصا ۲۳۰ نیاز هلدینگ خلیج‌فارس در حوزه‌های مختلف صنعت برای ارائه به شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در پتروفن ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم بخش قابل‌توجهی از این نیازها در نمایشگاه حمایت از ساخت داخل تبدیل به تفاهم‌نامه و قرارداد شود.
وی در خصوص میزان صرفه‌جویی حاصل شده از داخلی‌سازی در صنعت پتروشیمی، گفت: در PVC امروز ۷۰ درصد کاتالیست‌ها از داخل تأمین می‌شود و ۴۰۰ میلیون دلار خرید کاتالیست هلدینگ در این حوزه با داخلی‌سازی انجام شده کمتر از نصف شده است، همچنین در طرح پتروشیمی گچساران که ۱.۲ میلیارد دلار بودجه داشت، با داخلی‌سازی انجام شده از ۷۰۰ میلیون دلار ارزی بودجه دیده شده در طرح، ۲۶۰ میلیون دلار استفاده شد و بقیه بودجه تبدیل به ریالی شد.

حق انتشار محفوظ است ©